Bolące piersi podczas karmienia

Ostatnio narosło wiele mitów i sprzecznych informacji na temat karmienia niemowląt. Młode mamy zadają sobie pytanie, karmić piersią, czy butelką? Pediatrzy i lekarze mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie, zdecydowanie karmić dziecko piersią i to jak najdłużej. Skład kobiecego mleka jest od samego początku modyfikowany przez organizm matki w taki sposób, aby zaspokajało zmieniające się potrzeby rosnącego maluszka. Gasi jego pragnienie i dostarcza niezbędnych kalorii, oraz wartości odżywczych.

Ból piersi jest wynikiem niewłaściwego karmienia dziecka

boli pierś podczas karmieniaKiedy na dworze robi się ciepło, widzimy coraz więcej młodych mam z wózkami i małymi dziećmi na rękach. Noworodki muszą być często karmione, ponieważ ich żołądek jest na tyle mały, że za jednym razem jest w stanie przyjąć maksymalnie od pięćdziesięciu do stu mililitrów pokarmu. Taka mała ilość mleka jest szybko trawiona przez układ trawienny noworodka i dlatego szybko staje się on głodny. Karmienie piersią poza zaspokojeniem pragnienia i głodu, zaspokaja potrzebę bliskości z mamą, bezpieczeństwa i miłości. Dzieci uwielbiają być tulone, całowane i przebywać blisko z rodzicami, ponieważ przez dziewięć  miesięcy były razem z mamą słysząc jej bicie serca i szum przepływającej krwi, a po urodzeniu wkraczają do nowego, nieznanego i obcego świata. Dzieci od samego urodzenia potrafią ssać swój kciuk, ale już niekoniecznie pierś mamy, dlatego początki mogą być bolesne i trudne dla świeżo upieczonych rodziców. Jeżeli boli pierś podczas karmienia, oznacza to, że maluszek niewłaściwie ssie i należy go odstawić od piersi, a następnie ponownie przystawić w taki sposób, aby swoimi ustami objęło brodawkę z całą otoczką. W taki sposób nie będzie sprawiał mamie bólu i będzie właściwie odciągał pokarm. Często młode matki skarżą się na popękane brodawki, lub nawet krwawiące, które uniemożliwiają karmienia. Wtedy konieczne może się okazać stosowanie specjalnych nakładek silikonowych przyklejanych do brodawek, przez które dziecko ssie mleko i nie podrażnia poranionych sutków. Jak skóra się zregeneruje, to można ponownie przystawić dziecko do brodawki.

Jeżeli ból jest na tyle intensywny, że zniechęca nas do karmienia piersią, to najlepiej skontaktować się z doradca laktacyjnym zanim nastąpi zanik w produkcji mleka. Aby zachować ciągłość w produkcji pokarmu, konieczne jest częste przystawianie maluszka do piersi, który stymuluje przysadkę mózgu do ciągłej produkcji mleka w ilości dopasowanej do potrzeb dziecka. Alternatywą dla kobiecego mleka jest modyfikowane w proszku podawane z butelki ze smoczkiem, ale jest ono dużo gorsze jakościowo.