Budowa garażu z płyty warstwowej

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak w łatwy i szybki sposób zbudować garaż. Jest co najmniej kilka ekonomicznych rozwiązań, z których naprawdę warto skorzystać. Jedną z nich jest zbudowanie garażu z płyty warstwowej. Wykorzystując tego typu materiał okładzinowy, nie musimy załatwiać specjalnych formalności. Sama płyta warstwowa to materiał, który stosuje się najczęściej do obudowania ścian i dachów.

Materiał do wykonania rdzenia płyty warstwowej

płyty warstwowe - garażePłyta jest lekka, dlatego nie obciąża podstawowej konstrukcji. Można wykorzystać płytę warstwową do zbudowania garażu jednostanowiskowego i wielostanowiskowego. Najczęściej jednak z płyty buduje się mniejsze garaże, które mieszczą jeden samochód w środku. Jako materiał ścienny albo na dach stosuje się specjalne sandwiche, które pozwalają nie tylko na szybką budowę, ale również na osiągnięcie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych, które są tu przecież najważniejsze. Najpierw warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest płyta warstwowa. Otóż okazuje się, że płyta warstwowa zbudowana jest z dwóch blach zewnętrznych. Pomiędzy tymi blachami znajduje się trzon i to właśnie on stanowi najlepszą izolację termiczną, bo jest wykonywany z najlepszych materiałów. Właśnie dlatego takie płyty nazywane są również sandwichami – mają budowę „kanapkową”. Zarówno za wytrzymałość płyty jak i jej właściwości termoizolacyjne odpowiada trzon. Do wykonania trzonu płyty warstwowej można wykorzystać jeden z kilku materiałów. Na pewno dobrym rozwiązaniem są tego typu płyty warstwowe – garaże z nich wykonane są solidne i zabezpieczone termicznie. Rdzeń płyty może być wykonany z wełny mineralnej (najczęściej jest to wełna szklana albo skalna). Wykorzystuje się płyty lub bloczki wełny mineralnej, które układane są w rdzeniu płyty warstwowej. Kolejnym materiałem stosowanym do budowy rdzenia płyty warstwowej może być popularna obecnie pianka poliuretanowa. W skrócie nazywana jest ona pianką PUR i posiada naprawdę świetne właściwości termoizolacyjne. Równie dobrze wykorzystać można piankę PIR, czyli poliuretanowo – izocyjanurową o także odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych i doskonałej wytrzymałości na wiele czynników.

Styropian i styrodur w formie płyt albo bloczków również może stanowić wypełnienie płyty warstwowej, z której później buduje się garaż jedno lub wielostanowiskowy. Inne materiały stosowane w budowie rdzenia płyt warstwowych to pianki fenolowe oraz szkło piankowe. Wybór należy do nas samych. Zależnie od rodzaju wypełnienia płyty będą różnić się wytrzymałością i współczynnikiem termoizolacji.