Budowa i zastosowanie kurtyn foliowych

Zapewnienie pracownikom komfortowych miejsc pracy wydatnie podnosi jakość i wydajność produkcji. Kierując się tą myślą większość mniejszych i większych przedsiębiorstw produkcyjnych zadbało o odpowiedni podział przestrzeni hal wykorzystując najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób w formie kurtyn przemysłowych. Jest to rozwiązanie prowadzące równiesz do ogromnego zmniejszenia wydatków na energię związaną z ogrzewaniem hal. Przegrody przemysłowe wykonuje się z dostępnego powszechnie surowca jakim jest PCV w postaci pasów. Innym, nieco mniej funkcjonalnym rozwiązaniem są przegrody plandekowe.

Zadania przegród przemysłowych

kurtyna przemysłowaWspółczesna kurtyna przemysłowa to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, łatwe w montażu i zarazem bardzo skuteczne. Wszystkie kurtyny przemysłowe produkowane są na zamówienie dla konkretnych miejsc w celu uzyskania pożądanej izolacji termicznej i akustycznej. W tym celu zostaje dobrana odpowiednia grubość folii oraz szerokość pasów. Przegrody powstają z umieszczenia pasów folii w metalowych zawiesiach. Pasy nachodzą na siebie zakładkami dzięki czemu powstaje bariera o odpowiedniej szczelności. Kurtyny paskowe montowane są na dwa sposoby. Mogą występować jako przegrody stałe oraz ruchome umożliwiające przesuwanie. W miejscach gdzie istnieje sporadyczne nasilenie ruchu zalecany jest montaż kurtyn przesuwnych. Kurtyny paskowe z folii PCV posiadają szereg zalet. Stanowią one barierę termiczną zapobiegającą ruchom mas zimnego powietrza utrzymując jednocześnie właściwą temperaturę na stanowiskach pracy. Zapobiegają przenikaniu hałasu wynikającego z pracy maszyn i urządzeń. Pełnią również funkcję zapory dla zanieczyszczeń stałych w postaci pyłów. Zatrzymują opary gazowe oraz olejowe, a także uciążliwe owady. Bardzo ważną ich zaletą jest odporność na urazy mechaniczne. Folie PCV użyte do budowy kurtyn są odporne na działanie agresywnych substancji chemicznych. W razie zniszczenia pasa folii można dokonać bardzo szybkiej wymiany uszkodzonego elementu.

Producenci oferujący kurtyny przemysłowe bezustannie pracują nad rozszerzeniem właściwości folii używanej do budowy przegród. W ten sposób powstały specjalistyczne przegrody termiczne do chłodni i mroźni zawierające dużą ilość plastyfikatorów. Innym przykładem specjalizacji są parawany spawalnicze odporne na działanie wysokiej temperatury i ograniczające przenikanie oślepiającego światła. Na rynku spotkamy również kurtyny nie przepuszczające promieniowania UV oraz iR. Bardzo ciekawą propozycją są kurtyny z folii posiadające właściwości bakteriobójcze