Czym są badania genetyczne?

Badania genetyczne są coraz modniejszą metodą badań. Tak naprawdę wykonujemy je coraz częściej, ponieważ stale wzrasta ich dostępność i badania te pozwalają na wykrycie predyspozycji do wielu chorób. Tak naprawdę badania genetyczne mogą być bardzo różne i mogą pomóc we wczesnym wykryciu chorób, ponieważ lekarz dzięki nim wie, na co u konkretnego pacjenta powinien zwrócić nieco większą uwagę.

Jakie badania warto wykonać?

czynniki v leidenNa badania genetyczne najczęściej decydują się osoby, które w swojej rodzinie miały przypadki zachorowań na konkretną chorobę. Dzięki temu mogą one odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zagrożenie dotyczy ich bezpośrednio, czy rozwój choroby u przodków spowodowany był czymś nieco innym niż mutacją w konkretnym genie. Bardzo popularnym badaniem genetycznym jest czynnik V Leiden, który odpowiada za upośledzenie hemostazy i zwiększenie ryzyka powstania zmian zakrzepowo-zatorowych. Dzięki niemu dowiemy się, czy mamy predyspozycje genetyczne do nadkrzepliwości wrodzonej, która może powodować np. zakrzepicę żył głębokich lub zatorowość płucną. Tak naprawdę czynnik ten może być również związany z zawałem serca lub udarem, a więc choroby mogą być naprawdę poważne. Dlatego jeśli istnieje u nas ryzyko, to warto wykonać tzw, czynniki V Leiden, dzięki któremu będziemy w stanie wdrożyć odpowiedni rodzaj profilaktyki. Takie badanie kosztuje około 200 złotych, a naprawdę w niektórych przypadkach może uratować nam życie. Tak naprawdę w momencie, gdy dowiadujemy się, że istnieje zwiększone ryzyko zachorowalności na niektóre choroby, jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób zmienić lub zmodyfikować swój styl życia, dzięki czemu mamy szansę uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Tak naprawdę badania genetyczne stają się coraz bardziej popularne i w większości przypadków informują nas o nich lekarze, a więc czasami naprawdę warto ich posłuchać. Lekarz, który wie, że u konkretnego pacjenta istnieje większe ryzyko pewnych chorób, jest w stanie odpowiednio z nim postępować i w odpowiednim momencie zlecać konkretne badania.

Badania genetyczne w Polsce stają się coraz tańsze. To dlatego powinniśmy rozważyć, czy zdecydowanie się na nie nie będzie dobrą opcją. Tak naprawdę nie musimy od razu wykonywać wszystkich badań. Konkretne badania genetyczne może zaproponować nam lekarz genetyk. Niestety lekarzy tej specjalizacji wciąż jest niewielu, dlatego czasami lekarze konkretnych specjalizacji zalecają nam wykonanie pewnych badań. Wykonanie wyżej wymienionego czynnika może np. zaproponować chirurg naczyniowy.