Czym są nawierzchnie ekologiczne?

Dużo mówi się o ochronie środowiska. Każdy powinien, na miarę swoich możliwości, troszczyć się o otaczający nas świat. W przeciwnym razie dojdzie do jego dewastacji, której skutki są trudne do wyobrażenia. Jednym z obszarów, który wymaga stałej troski, jest gospodarka wodna. Nikomu przecież nie trzeba udowadniać, jak ważna i cenna jest woda. Bez niej nie może istnieć życie. Czy jednak przeciętny człowiek ma wpływ na to, co się dzieje z wodą? Okazuje się, że tak.

Zastosowanie nawierzchni ekologicznych

nawierzchnia ekologicznaNie chodzi tu jedynie o oszczędzanie wody, choć jest ono bardzo ważne. Jednym z palących problemów ekologicznych jest zatrzymywanie wody w gruncie. A raczej to, że coraz trudniej ten stan rzeczy utrzymać. Poziom wód gruntowych bowiem sukcesywnie się obniża. Coraz większe połacie ziemi sa zabudowywane i pokrywane betonem. Miasta rozrastają się w szybkim tempie, ale i na wsiach coraz więcej ziemi przykrywanej jest nieprzepuszczalnymi nawierzchniami. Skutki tego stanu rzeczy są bardzo złe. Ziemia traci swą naturalna zdolność do magazynowania wody. Grunty są coraz bardziej przesuszone. Zwiększa się też ryzyko powodzi. Ulewne deszcze nie mogę wsiąknąć w ziemię, a kanalizacja deszczowa nie wytrzymuje takiego obciążenia wodą, stąd pojawiają się częste lokalne podtopienia. W wielu krajach zauważono ten problem i wprowadzono nawet specjalne opłaty od właścicieli posesji, uzależnione od wielkości dachów i obszarów nieprzepuszczających wody wgłąb gruntu. Ma to skłonić ludzi do stosowania takich rozwiązań jak nawierzchnia ekologiczna. Pozwala ona na swobodne przenikanie wody w glebę. Jest przepuszczalna. Dzięki niej można nie tylko zachować prawidłowy obieg wody w gruncie, ale i odciążyć kanalizację deszczową. Można tez ograniczyć zasięg systemów odwadniających. W ogrodzie natomiast zapanuje o wile przyjemniejsza atmosfera. Nawierzchnie ekologiczne nie nagrzewają się w takim stopniu, jak beton czy kostka brukowa. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu będzie więc bardziej komfortowe. Woda dzięki temu będzie tez parować, co korzystnie wpłynie na mikroklimat ogrodu.

Może się również okazać, że przyjazna środowisku nawierzchnia ograniczy częstotliwość koniecznego podlewania, gdyż sąsiadujące z nią rośliny będą mogły korzystać ze zmagazynowanej dzięki niej wody. Nawierzchnię taką można tworzyć z kamieni, żwiru lub ekologicznych komponentów – takich jak żywice i kruszywo. Te materiały doskonale komponują się z ogrodem, stanowią jego dopełnienie. Ich naturalność sprawia, że nie wyglądają obco.