Demontaż poszycia azbestowego

Obecnie na naszych dachach znajdują się najróżniejsze materiały z których ten dach powstał. Zdecydowanie najczęściej są to różnego rodzaju blachy faliste pomalowane na ciekawe kolory. Jednak wiele osób posiada na swoim domu jeszcze poszycie azbestowe. Takie rozwiązania były niegdyś bardzo popularne i wiele osób wciąż przy nich pozostało. Jednak zgodnie z wymogami konieczne będzie wymienienie takiego poszycia z powodów ekologicznych i zdrowotnych. 

Usuwanie eternitu z dachu 

prawidłowy demontaż eternituKilkadziesiąt lat temu eternit był jednym z najbardziej popularnych i zarazem łatwo dostępnym materiałem jaki można było zastosować na dachach. W związku z tym mnóstwo osób zdecydowało się na zakupienie tego właśnie materiału. Obecnie jednak ustalono, że eternit nie jest tak dobrym materiałem jak mogłoby się wydawać. Mianowicie chodzi o to, że płyty eternitowe zbudowane są z włókien azbestowych. Przyjrzano się im bardziej dokładnie i okazuje się, że takie włókna są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Swoim wyglądem przypominają one bowiem swego rodzaju haczyki, które mogą szkodzić układowi oddechowemu. Od kiedy to ustalono to weszło w życie rozporządzenie dotyczące konieczności usuwania eternitu z dachu. Prawidłowy demontaż eternitu odbywać się może przy udziale tylko sprawdzonych specjalistów posiadających niezbędne uprawnienia do usuwania azbestu. Firm zajmujących się takimi zadaniami jest obecnie w Polsce bardzo dużo. Znaleźć je można przede wszystkim w większych miastach ale często świadczą one usługi na bardzo dużym terenie. Najwięcej budynków pokrytych eternitem znajduje się bowiem na wsiach. To właśnie tam wspomniane firmy mają najwięcej pracy. Kluczową kwestią związaną z demontażem eternitu jest zasysanie włókien azbestowych, które mogą unosić się podczas prac. Firmy zajmujące się demontażem eternitu dysponują takim sprzętem, który skutecznie te włókna wciąga. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że na zabiegi związane z usuwaniem eternitu można dostać dofinansowanie z różnych projektów. 

Dofinansowanie na usunięcie azbestu dotyczy jednak tylko i wyłącznie samego demontażu. Wiele osób twierdzi niesłusznie, że dofinansowania obejmują również stworzenie nowego poszycia. Niestety w tym wypadku będziemy już zdani tylko na siebie. Pieniądze z dofinansowań mają pokrywać bowiem sam demontaż. Pamiętajmy też o tym, że eternitu pod żadnym pozorem nie możemy próbować usuwać samodzielnie. Jeśli będziemy próbowali to zrobić to będziemy narażać na niebezpieczeństwo nas samych oraz naszych sąsiadów.