Farby do malowania porcelany

Rękodzieło jest w modzie. Coraz częściej doceniamy przedmioty, które są wyjątkowe i niepowtarzalne, a do ich wykonania została włożona dusza i kreatywność. Teraz możemy takie elementy wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. Ręcznie malowana porcelana cieszy się ogromną popularności od bardzo dawna. Takie kubki, talerze i inne elementy prezentują się bardzo elegancko i stylowo. Pięknie uzupełniają wystrój. 

Farby do porcelany – jak wybrać?

przepiękne farby do porcelanyRęczne malowanie porcelany to doskonała forma upiększania naczyń i nadania im oryginalności. Trwałe dekorowanie umożliwiają dwa rodzaje farb: do wypiekania i do nakładania na mokro. Ręcznie malowana porcelana postrzegana jest jako dzieło sztuki. Oryginalna, produkowana w małych seriach i w dodatku bardzo droga. Nie oznacza to, że nie może stać się ozdobą naszego stołu. Samodzielne dekorowanie nie jest tylko ciekawym doświadczeniem i pamiątką, lecz także nada porcelanie wyjątkowości i niepowtarzalności. Na przeszkodzie nawet nie stoi brak umiejętności plastycznych, gdyż abstrakcja u nieregularne wzory mogą być piękne. Przepiękne farby do porcelany mają różne kolory i na pewno znajdziemy coś co nam wpadnie w oko. Wypiekane farby do porcelany wymagają utrwalenia ich wysoką temperaturą. Po zakończonym malowaniu, dzieło wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez określony czas. Każdy z producentów na etykiecie produktu umieszcza wszystkie niezbędne informacje dotyczące produktu. Zbyt wysoka temperatura lub zbyt długi czas opiekania naczyń mogą spowodować zmianę intensywności koloru, a nawet odpryśnięcie farb. Farby do malowania porcelany na zimno wysychają samodzielnie po aplikacji. Produkty są wykonane na bazie wody i charakteryzują się półprzezroczystą strukturą. Dają efekt akwareli, przez co wybierane są przez osoby lubiące delikatne, rozmyte wzory. Ten rodzaj farby wysycha natychmiast, a całkowity czas zastygania wynosi 48 godzin. Jeśli chcemy farb do porcelany użyć na serwisie lub zestawie, warto wybrać pigmenty wodoodporne. Niektóre barwniki wykazują odporność na działanie promieni słonecznych. Zastygając, w zależności od rodzaju, przybiera fakturę satynową, matową lub aksamitną.

Farba bez wypieku możemy też udekorować szkło, szyby okienne, lustra, płytki ceramiczne, terakotę i metal. Przed rozpoczęciem malowania, każdy z przedmiotów należy dokładnie umyć i osuszyć. Następnie rozpoczynamy szkicowanie wzoru. Jeśli robimy to markerem, to musimy pamiętać, że gdy zastygnie to nie może zostać usunięty. Dlatego wszystkie narysowane kontury będą widoczne.