Funkie jako idealne rośliny ogrodowe

Jesień to idealny czas na sadzenie czy przesadzanie roślin. Chodzi zarówno o rośliny ogrodowe jak i doniczkowe. Są też takie rośliny, które można hodować zarówno w doniczkach, wewnątrz pomieszczeń jak również w ogrodzie, na zewnątrz domu. Jedną z roślin, która cieszy się niesłabnącą popularnością, jest funkia. Nie każdy wie, że bylina ta należy do rodziny szparagowatych.

Delikatne kwiaty i okazałe liście funkii

funkia sklep internetowyOczywiście rodzina szparagowatych jest bardzo duża, ale można w niej znaleźć także popularne szparagi znajdujące się na sklepowych stoiskach z warzywami. Funkie zostały sprowadzone do Europy z dalekiej Azji. Są to rośliny bardzo dobrze znane w Chinach oraz Japonii. Jeden z gatunków zresztą to funkia japońska. W Polsce mamy kilka odmian funkii, wśród których znajdują się rośliny rosnące do 30 cm, a nawet do 100 cm. Cechą charakterystyczną funkii jest to, że są niesamowicie wytrzymałe. Można je zostawić bez opieki na długi okres czasu – mogą rosnąć przez kilka lat w ogrodzie bez plewienia, podlewania i innych prac, których wymaga wiele innych roślin. Oprócz tego wyglądają bardzo ładnie, dlatego tak często można je spotkać w europejskich ogrodach. Każdy ogrodnik – amator, który nie zna się za dobrze na pielęgnacji roślin, powinien postawić właśnie na funkie z racji tego, że są naprawdę mało wymagające. Ciekawe jest też to, że funkie są roślinami odpornymi na mróz. Nawet ostra zima nie jest im groźna i na wiosnę znów pięknie odrosną. Z pewnością funkia sklep internetowy ma do zaoferowania całe mnóstwo gatunków tej rośliny. Będą się one różnić wielkością, szerokością liści. Cechą podobną dla wszystkich funkii są z kolei kwiaty. Mają one kształt dzwonków. Funkie kwitną zazwyczaj pod koniec lipca oraz na początku jesieni. Kwiaty znajdują się na dość długiej łodydze i są one jasnofioletowe lub białe. Zdarza się, że kwiaty niektórych gatunków funkii są pachnące. Większość jednak jest zupełnie bezwonna. To nie kwiaty są jednak czymś, co najbardziej przykuwa uwagę, patrząc na funkie. Ozdobą tej rośliny są bardzo okazałe liście. Niektóre gatunki posiadają liście dużych rozmiarów.

Jeśli roślina posiada liście zielone, to zdecydowanie lepiej będzie jej w grupie, pod drzewami – jest to roślina cieniolubna. W przypadku funkii, których liście posiadają białe przebarwienia, niekoniecznie muszą znajdować się one pod drzewami – poradzą sobie równie dobrze w miejscu nasłonecznionym. Idealna gleba dla funkii to podłoże wilgotne. Najlepiej jeśli odczyn gleby będzie kwaśny. Idealnie wzrastają w środowisku próchniczym.