Gdzie można zbadać kleszcza

Mam obecnie dwa psy. Nie są to moje pierwsze zwierzęta i mam już spore doświadczenie w byciu właścicielka tych miłych czworonogów. Dlatego wiem, że kleszcze mogą być dla tych zwierząt bardzo groźne. Poprzedni mój pies nieomal pożegnał się z życiem po tym, jak jakiś paskudny osobnik z gatunku tych pajęczaków zaraził go babeszjozą. Jest to bardzo groźna dla psów choroba i nierzadko może skończyć się śmiertelnie. A wszystko przez to, ze zbyt późno rozpoznaliśmy chorobę i nie wdrożyliśmy odpowiednio szybko leczenia.

Badanie kleszczy u psów i kotów

badanie kleszczy po ukąszeniuDlatego obecnie bardzo dbam o to, aby uchronić moje zwierzaki przed kleszczami. U mojego poprzedniego psa, który zachorował na odkleszczową chorobę, nie dość, że leczenie było bardzo kosztowne, to jeszcze kosztowało mnie masę nerwów, ponieważ bardzo bałam się o życie mojego kochanego psiaka. Oba moje obecne psy noszą specjalne obroże odstraszające kleszcze oraz stosujemy u nich również szczepionki, które także powinny odstraszać te pajęczaki. Wiem, że nie mam stuprocentowej pewności co do tego, czy żadne kleszcze się do nich nie przyczepiły, dlatego każdego razu po wypadzie do lasu lub na łąkę, na której mogą znajdować się kleszcze, dokładnie oglądam moje zwierzaki, by sprawdzić, czy żadem niemiły gość się na nich nie zadomowił. Gdybym tylko znalazła takiego kleszcza, na pewno wysłałbym go do zbadania. Badanie kleszczy po ukąszeniu to najlepszy sposób, aby ustrzec się przed groźnymi skutkami roznoszonych przez nie chorób, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Często choroby odkleszczowe w początkowej fazie mogą przebiegać bezobjawowo. Objawy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy choroba zrobi już duże spustoszenia w organizmie danego osobnika. Jeżeli choroba nie jest leczona lub jest późno rozpoznana, może zagrażać nawet życiu zwierzęcia. Zbadanie kleszcza pozwala odpowiednio wcześnie dobrać jak najbardziej skuteczne leczenie, które może nawet uratować życie naszego kochanego zwierzaka. Na takich sprawach na pewno nie ma sensu oszczędzać, tym bardziej, że leczenie później wykrytej choroby jest droższe.

Warto jest zbadać kleszcza, którego znajdziemy na naszym zwierzaku. Może to uratować nawet jego życie, a przynajmniej ustrzec go przed skutkami którejś z groźnych chorób odkleszczowych. Takie badanie jest stosunkowo niedrogie i mało kłopotliwe, kleszcza należy po prostu wysłać do punktu, który zajmuje się stosownymi badaniami. W zależności od wyniku badań można potem wdrożyć maksymalnie skuteczne leczenie i szybko wyleczyć naszego przyjaciela.