Gdzie znaleźć dobry obóz językowy?

Każde podnoszenie umiejętności przez nasze dziecko, daje nam poczucie satysfakcji. Szczególnie jeżeli są to zdolności, które w przyszłości ułatwią mu znalezienie pracy lub ciekawą pasję, która będzie mu towarzyszyła do końca życia. Umiejętność operowania innymi językami od swojego rodzimego, czyni nas lepszymi bardziej otwartymi na świat ludźmi.

Czym charakteryzuje się obóz językowy?

obozy językoweKiedy łączymy przyjemne z pożytecznym, nasz umysł reaguje najlepiej i przyswaja informacje szybciej oraz w większej ilości. Analogicznie do stwierdzenia bawiąc – uczyć. Dlatego jeżeli nasze dzieci mają kłopoty z uczeniem się języków obcych lub po prostu ich nie lubią, warto je wysłać na obóz językowy. Tam, nie tylko będą miały okazję do codziennej nauki, ale również czas zapełniony rozrywką. Jednak na obozach językowych i tak wszystko kręci się wokół poznawania kultury i zwyczajów kraju, którego językiem ma dziecko władać. Obozy językowe są organizowane w różnej długości turnusach. Najkrótszy to dwa tygodnie, najdłuższy dwa miesiące. Obóz językowy może być organizowany zarówno na terenie Polski, jak i zagranicą. W kraju, którego języka, kursanci mają się nauczyć. Kursy organizowane zagranicą są droższe, jednak walory poznawcze i efektywność nauki, nie daje się porównać z kursami organizowanymi na terenie Polski. Zagranicą jesteśmy zmuszeni do codziennej interakcji z osobami, których językiem nie rozmawiamy na co dzień. Takie codzienne ćwiczenia wytwarzają rodzaj automatyzmów i nawyków w naszym mózgu. Co z kolei sprawia, że taka nauka często jest bardziej efektywna i przyniesie więcej korzyści, niż standardowe lekcje w szkole. Szczególnie, że większość zajęć odbywa się w plenerze i wymaga zapoznania się z realiami życia w największych z europejskich stolic. Jednak na obozie jest też czas na poznawanie języka od strony technicznej. Czyli zapoznawanie się z podstawowymi konstrukcjami gramatycznymi, używaniem słów w odpowiedniej odmianie etc. Takie kursy są organizowane głównie z myślą o młodzieży, jednak coraz częściej są też organizowane dla dzieci ze szkół podstawowych. W gruncie rzeczy to bardzo dobrze, gdyż kontakt z innymi krajami, ich kulturą i językiem to coś, co powinno się praktykować od dzieciństwa.

Kursy realizowane na obozach językowych są profesjonalne i wymagające. Jednak jeżeli nasze dziecko się przyłoży, zapewne taki rodzaj nauki zda egzamin celująco. Podróżowanie i nauka idą w parze, czego bardzo łatwo możemy doświadczyć wyjeżdżając za granicę. Tu trzeba zamówić obiad, tam kupić bilet, a jeszcze gdzie indziej zapytać o drogę do lokalnego muzeum.