Instalacje grzewcze w halach namiotowych

Ogrzewanie dużych powierzchni niesie ze sobą szereg pytań i stawia przed wyborem najlepszego rozwiązania. Tradycyjne rozwiązania, czyli klasyczne grzejniki, jakie ogrzewają nasze domy, nie sprawdzą się w przypadku dużej hali produkcyjnej czy magazynowej. Tutaj należy wdrożyć efektywne oraz oszczędne instalacje, które pozwolą na wymagany komfort cieplny przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji.

Czym skutecznie ogrzać halę namiotową?

ogrzewanie hali namiotowejWielkie powierzchnie użytkowe to dość problematyczny temat pod kątem ich efektywnego ogrzania. Przed trudnym wyborem stoją z pewnością inwestorzy planujący zakup hali namiotowej. Takie obiekty są doskonałą alternatywą dla budowli stawianych w tradycyjny sposób. Hale namiotowe z powodzeniem mogą pełnić funkcję magazynu, hali produkcyjnej czy też hodowlanej, pod warunkiem jej ogrzania. Ogrzewanie hali namiotowej wymaga natomiast wyboru odpowiednich urządzeń i dopasowania rozwiązania do własnych wymagań. Klasyczne grzejniki nie sprawdzą się na dużych powierzchniach i w wysokich pomieszczeniach, ponieważ ogrzane, ciepłe powietrze będzie unosiło się do góry, zamiast pozostawać w przestrzeniach użytkowych. To będzie generowało ogromne koszty, a cała inwestycja przestanie być opłacalna. Skuteczne ogrzewanie hali namiotowej może zaoferować system nagrzewnic. Nagrzewnice to urządzenia grzewczo-wentylacyjne, które na bieżąco nagrzewają powietrze i tłoczą je do pomieszczenia. Niezmiernie ważny jest ich właściwy rozkład w hali, który będzie skutkował efektywną i ekonomiczną pracą całej instalacji. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w średnich i małych halach, gdzie skutecznie nagrzeje powietrze do temperatury 18-20 stopni w przeciągu kilkunastu minut. Innym rozwiązaniem może być promiennik ciepła. Te urządzenia sprawdzą się doskonale nawet na wielkich powierzchniach, ponieważ nie nagrzewają powietrza, a obiekty i ludzi znajdujących się w pomieszczeniu. Bezpośrednie promieniowanie przesyłane jest do osób i rzeczy bez strat ciepła, dzięki czemu koszty eksploatacji tego rozwiązania są bardzo atrakcyjne.

Zarówno nagrzewnice, jak i promienniki ciepła, mogą mieć różne źródła zasilania. Wśród pierwszych wyróżniamy modele olejowe, węglowe, elektryczne i gazowe, pamiętajmy jednak, że dwa pierwsze modele nie są zbyt przyjazne środowisku. Promienniki natomiast to modele gazowe lub elektryczne, obydwa bardzo skuteczne. Równie ważną kwestią co ogrzewanie, jest odpowiednia izolacja hali, materiał poszycia, z jakiego została wykonana, oraz parametry izolacyjne plandeki.