Jak często należy szczepić psy?

Szczepienie psa jest kwestią oczywistą dla odpowiedzialnego właściciela psa. Podstawowemu szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby podaje się psa w wieku ośmiu tygodni i zwykle dzieje się to zanim szczenię opuści hodowcę. Drugie szczepienie podaje się w wieku dwunastu tygodni, a ponowne szczepienie w wieku jednego roku. Następnie szczepienia przeciwko tej chorobie robi się średnio co trzy lata. Ale mimo to najważniejszym chyba dla psa oraz społeczeństwa szczepieniem jest wymagane szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Istota regularnego szczepienia psów

wymagane szczepienie psaSzczepionki przeciwko wściekliźnie otrzymują psy, które podróżują między krajami Unii Europejskiej. Konieczne jest szczepienie tych psów w Polsce, ponieważ w przypadku ugryzienia człowieka przez psa, właściciel może mieć poważne problemy. Pierwsze szczepienie można podać najwcześniej w wieku trzech miesięcy. Jak odbędzie się wymagane szczepienie psa, zwierzę należy regularnie szczepić ponownie. Wiele psów często żyje i przebywa w ciasnych miejscach, spotyka się z innymi psami, bierze udział w zawodach i towarzyszy w podróżach. Oprócz szczepienia przeciwko wściekliźnie ważne jest również zapobieganie innych chorób zakaźnych. Każdy właściciel powinienem zaszczepić psa, aby ochronić go przed poważnymi chorobami. Wymienione wyżej choroby mogą być bardzo poważne dla każdego psa. Szczepiąc zwierzę, zapobiega się również rozprzestrzenianiu się choroby, a jeśli pies mieszka w okolicy lub z wieloma psami, ryzyko zakażenia jest większe i potrzeba szczepienia jest wtedy większa. Istotne jest szczepienie przeciwko boreliozy, szczególnie gdy psa wyprowadza się na spacer do lasu, w którym czyhają kleszcze przenoszące tę ciężką chorobę. Należy pamiętać, że szczepienia nie zastępują ochrony przed kleszczami! Psy dotknięte ukąszeniem kleszczy należy chronić przede wszystkim za pomocą omawianej szczepionki. Powodem przerw między szczepieniami jest to, że szczeniak ma przy sobie przeciwciała od matki natomiast, poziom przeciwciał zaczyna spadać w wieku od siedmiu do ośmiu tygodni. 

Gdy pies otrzyma podstawowe szczepienie, zaleca się szczepienie co 3 lata. Wiele psów ma ochronę przed chorobą przez dłuższy czas niż po podstawowym szczepieniu, ale nie wszystkie, dlatego szczepienie jest zalecane co trzy lata. Zaniechanie szczepienia zwiększa ryzyko rozwoju choroby, a śmiertelność jest wysoka, zwłaszcza u szczeniąt. Wirusy mogą przetrwać przez długi czas w środowisku, na przykład w glebie, a wirus, który powoduje chorobę szczeniąt, może pozostawać w środowisku także przez długi czas, przez co najmniej kilka tygodni.