Lemoniada z kranika

 

W wielu nieco bardziej ekskluzywnych restauracjach bywa tak, że zamawiając lemoniadę, zamawia się tak naprawdę cały litrowi słoik z niewielkim uszczelnionym kranem u spodu. W przypadku chęci nalania sobie napoju należy przyłożyć szklankę do kranika i przytrzymać spust powstrzymujący ciecz od niechcianego wylewania się. Jest to niezwykle popularne rozwiązanie, które przywędrowało na polską ziemię z Zachodu, gdzie jest już wykorzystywane od wielu lat. Czy takie słoiki mają rację bytu w przypadku własnego użytku?

Lemoniada w słoiku z kranikiem

słoiki z kranikiem na lemoniadęWarto wyobrazić sobie przykładową sytuację, w których faktycznie można byłoby wykorzystać zalety takiego naczynia, bo co do tego, że doskonale sprawdza się w biznesie gastronomicznym – nie ma wątpliwości. Nietrudno wyobrazić sobie imprezę rodzinną, w której wszyscy goście spędzają przyjemnie czas na świeżym powietrzu, w ogrodzie lub na działce. Najpierw jakaś niewielka, pobudzająca większy apetyt przystawka, następnie obiad i koniecznie deser. W wypadku takich spotkań, tym bardziej że mowa tutaj o sile sezonu letniego, najlepszym napojem będzie zdecydowanie klasyczna, robiona domowymi sposobami lemoniada. Warto jednak zadbać o to, aby wszyscy goście mieli jej pod dostatkiem, dlatego też w takiej sytuacji słoiki z kranikiem na lemoniadę sprawdzą się bardzo dobrze. O ile restauracje zwykle inwestują w naczynia litrowe, to na potrzeby domowe warto jednak zaopatrzyć się w nieco większą pojemność. Nie ulega wątpliwości, że litr lemoniady nie wystarczy na zbyt długo, tym bardziej że goście dysponują najczęściej szklankami o średniej pojemności do dwustu do dwustu pięćdziesięciu mililitrów płynu. Najsensowniejszym rozwiązaniem będzie zatem kupno słoika o pojemności pięciu litrów. To naturalnie wiąże się z koniecznością spędzenia nieco więcej czasu na przygotowanie samego napoju, aczkolwiek zdecydowanie lepszym wyjściem będzie poświęcenie większej ilości czasu przed imprezą niż wyjście w trakcie jej trwania do kuchni i przygotowanie kolejnej porcji. To może być odebrane jako nieco nieuprzejme zachowanie.

Słoik z kranikiem zawierający pyszną lemoniadę to świetne rozwiązanie, dzięki któremu każdy gość będzie mógł w dowolnej chwili podejść do niego i nalać sobie picia. Jest to dużo lepsze i bardziej estetyczne rozwiązanie niż np. stawianie kilku butelek z piciem na stole. Od takich rozwiązań zwyczajnie się już odchodzi, co jest zapewne ponownie spowodowane zachodnimi trendami. Nie ma w tym nic złego – wręcz przeciwnie. Wygląda to bardzo dobrze, świetnie się sprawdza i praktycznie nie przedstawia żadnych wad. A co może być lepszego niż łyk chłodnej, domowej lemoniady w upalny dzień?