Nauka matematyki w domu

Lata nauki w szkole przez wielu z nas są postrzegane jako najlepszy okres w życiu. To właśnie wtedy odkrywaliśmy swoje pasje, zainteresowania i talenty, to w szkolnej ławce poznawaliśmy przyjaciół i spędzaliśmy miło czas na przerwach. Szkoła to obowiązek nauki i odrabiania lekcji, ale też wspaniała przygoda, którą po latach wspominamy z dużym sentymentem. Duże wzruszenie odczuwamy również wtedy, gdy nasze dzieci rozpoczynają naukę w szkole.

Jak pomóc dziecku z zadaniami matematycznymi?

jak samemu pomóc dziecku w nauce matematykiWielu z nas, gdy zostaje rodzicami, obiecuje sobie, że nie powieli błędów własnego dzieciństwa i będzie najlepszym opiekunem i przyjacielem dla dziecka. Kochamy nasze pociechy najbardziej na świecie i pragniemy, by miały dobre, spokojne i szczęśliwe życie. Gdy jednak pojawiają się problemy w nauce, często czujemy się bezradni wobec nich. Zastanawiamy się, dlaczego nasze dziecko ma trudności z matematyką, podczas gdy lekcje są prowadzone ciekawie, a nauczyciel nie stresuje uczniów. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być różnego rodzaju blokady, a nawet poważniejsze zaburzenia, jak dyskalkulia. Jeśli zastanawiamy się, jak samemu pomóc dziecku w nauce matematyki, przede wszystkim powinniśmy skonsultować się z nauczycielami. Dowiemy się, jak dziecko zachowuje się w szkole, czy jest pobudzone, czy nadmiernie wyciszone, czy uważa na lekcjach, a może przeszkadza kolegom i koleżankom wokół? Dobrze jest również zapisać naszą pociechę na konsultację do poradni psychologiczno – pedagogicznej. Jeśli zaś chodzi o konkretną pomoc, zadaniem rodziców jest pokazać dziecku, że nauka matematyki to wspaniała zabawa i przyjemność. Warto skupić się na codziennym rozwiązywaniu zadań z elementem zabawy. Przy śniadaniu możemy liczyć ilość plasterków sera na kanapce, a przy obiedzie  – liczbę zjadanych łyżek zupy. Pomocne mogą okazać się również łamigłówki, labirynty, rebusy zmuszające do logicznego myślenia. Wiele dzieci odczuwa strach przed matematyką, gdyż nie rozumieją, skąd wziął się dany wynik. Należy przekonać się, że matematyka jest nauką bardzo logiczną, a rozwiązując zadanie krok po kroku z pewnością dojdziemy do prawidłowego wyniku.

Problemy z nauką matematyki u dzieci niepokoją rodziców, którzy nie do końca wiedzą, skąd mogą brać się trudności. Jeśli jednak chcą pomóc swoim pociechom, powinni skupić się przede wszystkim na budowaniu pozytywnego nastawienia psychicznego oraz codziennych ćwiczeniach. W ten sposób uczeń przyswoi sobie zasady i kolejność działania podczas rozwiązywania zadań. Wówczas żadna klasówka nie będzie dla niego problemem.