Oryginalne wykorzystanie sznurka

Chcąc napisać definicję sznurka, trzeba pewnie zacząć od tego, że jest to „coś” o dowolnej długości i grubości, wykonane z różnych naturalnych lub sztucznych surowców, przeznaczone do związywania różnych przedmiotów. Taka definicja jest dosyć enigmatyczna, ale na prawdę trudno precyzyjniej określić co to jest sznurek i do czego służy. Tym niemniej zastosowanie i wykorzystanie sznurka jest tak różnorodne, że uściślenie tego tematu jest w ogóle niemożliwe.

Jak wykorzystać sznurek?

bransoletka na sznurkuZwiązać „coś” z „czymś”. Przywiązać „coś” do ”czegoś” i „coś” obwiązać. Inne sposoby wykorzystania sznurka można już bardziej doprecyzować. Jednym z tych bardziej oryginalnych sposobów zastosowania sznurka, tego wykonanego z naturalnego surowca jest wyrób biżuterii: wesołej, kolorowej, młodzieżowej, takiej jak np. bransoletka na sznurku. Pojawia się ona w kilku wariantach, tzn. na sznurek nanizane są różne „rzeczy”, a następnie zawiązuję się to na ręce na węzełek lub kokardkę i bransoletka gotowa. Jeśli doprecyzować materiały, z których zrobiona jest taka bransoletka to, sznurek z naturalnego surowca, czyli szpagat, zaś nanizane elementy mogą być z drewna, szkła, suszonych nasion i owoców,  koralików i co komu się zamarzy. Jest to starsza wersja bransoletek na sznurku. Wersja współczesna tych bransoletek jest skromniejsza. Sznurek, co prawda jest bardziej wyrafinowany – bawełniany lub jedwabny. Na nim nanizana jest jedna lub dwie ozdóbki wykonane ze srebra, złota, lub innego metalu albo ze szlachetnego kamienia. Dekoracje tych bransoletek mają swoją wymowę. Są w kształcie serca, albo insygnia, czy magicznych znaków. Są zapinane, nie wiązane, przeznaczone dla pań i panów. Przyjął się również zwyczaj doczepiania do bransoletki pojedynczych bibelocików, będących miniaturkami różnych przedmiotów, jak np. zegarek. Ofiarujesz ukochanej bransoletkę z serduszkiem na sznurku w pierwszą miesięcznicę poznania, a w kolejnych miesiącach dajesz jej inny bibelocik do dołączenia do bransoletki; zegarek, domek, piesek, rybka – duży wybór.

Takie bransoletki można próbować zrobić samemu. Znacznie prościej jest kupić za pośrednictwem internetu. Producenci oferują na swoich stronach ogromny wybór bransoletek, a prócz tego mnóstwo bibelotów. Można również zlecić wykonanie bransoletki według własnego projektu. Nie  bez znaczenia jest fakt, że zarówno bransoletka, jak i bibeloty nie są kosztownymi precjozami. Dlatego, jeśli moda nań przeminie nie żal będzie odłożyć bransoletkę na sznurku na dno kasetki z biżuterią.