Pacjenci onkologiczni wymagają specjalnej rehabilitacji

Nowotwory są bardzo często występującą chorobą w obecnych czasach, która wymaga odpowiedniego leczenia. Pacjenci onkologiczni zmagają się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się na skutek stosowanego leczenia, które jest bardzo wyniszczające dla organizmu. Często towarzyszy mu pogorszone samopoczucie, spadek masy ciała lub utrata włosów. Bywa to przyczyną depresji oraz innych zaburzeń psychicznych.

Korzyści z rehabilitacji onkologicznej

fachowa rehabilitacja onkologicznaKonieczna jest zatem fachowa rehabilitacja onkologiczna, dzięki której poprawia się jakość życia pacjentów. Jej zadaniem jest zapobieganie ograniczenia sprawności psychofizycznej, a także pomoc pacjentom w powrocie do pełnej aktywności życiowej. Choroby nowotworowe często przyczyniają się do pojawienia zaburzeń czynności układu ruchu, nerwowego, krążenia i oddechowego. Efektem tego jest ograniczenie samodzielności, a także pojawienie się stresu i niepokoju. Osoby chore na raka często są drażliwe i zmagają się z dużym stresem. Celem rehabilitacji jest przywrócenie utraconego zdrowia, powrót do pełnej aktywności, a także umożliwienie normalnego funkcjonowania. Opieką powinni być objęci wszyscy pacjenci nowotworowi. Terapia musi być kontynuowana zarówno w okresie szpitalnym, jak i poszpitalnym. Powinna być bardzo różnorodna, uwzględniać żywieniowe potrzeby pacjenta, a także stan jego zdrowia. Osoby, które są leczone z powodu guzów i nowotworów powinny korzystać z odpowiedniej rehabilitacji dostosowanej do stopnia zaawansowania choroby, a także metod leczenia. Działa ona profilaktycznie, zapobiega powikłaniom płucnym i zakrzepic żylnej, które często pojawiają się u osób leczonych z powodu nowotworów. Odpowiednie działania mają za zadanie przywrócić sprawność psychofizyczną chorych. Wykorzystuje się różne metody rehabilitacji, począwszy od ćwiczeń fizycznych, na zabiegach fizykalnych skończywszy. Rehabilitacja poprawia jakość życia, zwiększa samodzielność i niezależność osób chorych.

Ćwiczenia fizyczne powinny być dostosowane do możliwości pacjenta. Ich zadaniem jest poprawa stanu psychicznego chorego. Ćwiczenia fizyczne, masaż, a także inne oddziaływania na organizm człowieka mają przynosić pożądane rezultaty. Pacjenci mogą uprawiać sport, a także korzystać z innych metod, które znacząco poprawiają ich samopoczucie. Masaż jest często stosowany w rehabilitacji pacjentów onkologicznych, redukuje obrzęk, poprawia przepływ krwi i limfy, a jednocześnie dostarcza siły i poprawia samopoczucie. Działa odprężająco i relaksująco.