Plotery potrzebny gadżet

Plotery do aluminium czy innych tworzyw dawniej zwane potocznie były stołami współrzędnościowymi do frezowania z wrzecionem. Obecnie ich technologia i budowa, możliwości działania, znacznie  ewoluowały i ze stołów-frezarek przeobraziły się w maszyny CNC, czyli maszyny sterowane komputerowo, które można zaprogramować informatycznie.

Jakie kryteria ważne są przy zakupie plotera?

plotery frezujące do aluminiumMaszyny typu CNC zapełniają sterowanie funkcjonalnościami za pomocą komputera, ważny w tej kwestii jest sposób połączenia plotera z komputerem, jakie oprogramowanie itp. Kolejną istotną kwestią jest stabilność korpusu plotera i to z czego jest wykonany. Stalowy, solidny korpus zapewnia bowiem większą sztywność maszyny, niweluje wszelakie drgania, co w przypadku: wycinania, nacinania, wiercenia, grawerowania aluminium jest kluczowe. Musi być jak największa precyzja, zwłaszcza gdy plotery frezujące do aluminium pracują na przykład z cienkimi arkuszami aluminium o niewielkich jego wymiarach. Stoły ploterów frezujących mogą być pokryte rowkami tzw. stoły teowe lub posiadać metodę próżniowego mocowania obrabianego materiału.Najlepszą opcją jest połączenie obu możliwości, tzw. hybryda. Wówczas w zależności od materiału, z którym przystało nam pracować zastosujemy metodę mocowania. Próżniowo rewelacyjnie mocuje się nawet nieregularne kształty tworzywa. Następnym kryterium wyboru jest wielkość pola roboczego, zależne od tego z czym będziemy głównie pracować i jaki będzie tego charakter – stricte profesjonalny czy bardziej amatorskiego użytku.Elementem składowym każdego plotera od którego bardzo zależy jakość wykonanych zadań to oczywiście wrzeciono. Należy zwrócić uwagę na szybkość jego pracy na minutę, moc wyrażoną w KW oraz dokładność pozycjonowania. Jest to kluczowe przy detalach wymagającej prawie że lekarskiej precyzji. Kryterium może już mniej istotnym, ale czasem też ważnym jest cichość urządzenia. O ile na dużych halach produkcyjnych nie jest to aż tak ważne to przy użytku w małym garażowym warsztacie przydomowym może nabrać innego wymiaru. Jest jeszcze wiele elementów składowych o które warto zapytać fachowcę. Brama ruchowa i jej wymiary, montowanie prowadnic to też istotne kwestie.

Plotery do aluminium mogą służyć wielu celom. Interesującym może być opcja tworzenia modeli trójwymiarowych, 3 D. Oczywiście za większymi możliwościami plotera podąża też tendencja wzrostową cen. Kwestia wyboru należy już do nas i musimy zadać sobie pytanie jakie nasze czy firmy potrzeby ma zrealizować.