Rodzaje ozdobnych paneli na ścianę

Dekoracyjne panele ścienne są instalowane na ścianach, aby zapewnić estetyczny wygląd, a inne rodzaje boazerii można dodać ze względu na ich właściwości funkcjonalne lub strukturalne. Panele ścienne to element architektoniczny często instalowany w budynkach mieszkalnych lub komercyjnych.Wiele odmian paneli jest dostępnych w sklepach dla majsterkowiczów i sklepach ze sprzętem, a inne można kupić u dystrybutorów specjalistycznych.

Ozdobne panele są wykonane z różnych materiałów

panel ozdobny na ścianęPonadto  panel ozdobny na ścianę może być wykonany z różnych materiałów. Są one często używane do zmiany wyglądu ściany, ale można je również zainstalować, aby chronić ścianę przed uszkodzeniem. Boazeria jest jednym z najczęściej używanych paneli ściennych. Wykonana jest z drewna lub materiałów syntetycznych ozdobionych rzeźbami i wzorami. Boazeria jest zwykle instalowana na dolnej połowie ściany, ale wysokości i style mogą się różnić. Można zastosować prefabrykowane panele lub osoby obeznane z obróbką drewna mogą tworzyć własne wersje. Inne popularne materiały stosowane do paneli dekoracyjnych to laminat, stal nierdzewna i tworzywa sztuczne. Panele kafelkowe są wykonane z melaminy lub żywicy i służą do naśladowania wyglądu płytek ceramicznych. Są teksturowane i kolorowe, aby wyglądały jak płytki, i są przymocowane do odpornej na wilgoć tablicy. Panele te są niedrogą alternatywą dla ceramiki i są znacznie łatwiejsze do zainstalowania. Panele taflowe również nie mają fug, co ułatwia czyszczenie, ponieważ nie ma miejsca na gromadzenie się brudu. Panele użytkowe, często nazywane płytami perforowanymi, wykonane są z perforowanej płyty pilśniowej. Panele te zawierają rzędy małych otworów, które można wykorzystać do zawieszenia przedmiotów na gwoździach lub kołkach. Są często stosowane w kuchniach lub garażach, a także w zastosowaniach komercyjnych. Panele użytkowe są dostępne w standardowych wykończeniach z białego lub naturalnego drewna, a także w niestandardowych kolorach. Panele te można instalować na całej ścianie lub w razie potrzeby na małych obszarach. Podczas gdy większość rodzajów paneli ściennych jest instalowanych wewnątrz, inne służą do tworzenia ścian zewnętrznych. Panele te są często wykonane z prefabrykatów betonowych i umożliwiają szybką i łatwą oprawę domów i firm.

Niektóre panele konstrukcyjne mogą być użyte do zastąpienia zarówno ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Strukturalne panele izolowane (SIP) zastępują ramy ścienne, wewnętrzne płyty gipsowo-kartonowe oraz zewnętrzne poszycie lub bocznicę. Wykonane są z arkuszy sztywnej izolacji piankowej umieszczonej pomiędzy warstwami płyty z włókna drzewnego.