Skuteczne leczenie uzależnień narkotykowych

Czasem życie wydaje się dosyć nudne i bezbarwne. Być może właśnie dlatego wiele osób sięga po zakazane środki, które mają choć na chwilę sprawić, że poczujemy się tak, jakbyśmy byli w zupełnie innej rzeczywistości. Słowo narkomania pochodzi od greckiego ,,narke” oznaczającego odurzenie oraz ,,mania” czyli szaleństwo. Jest to termin określający postępującą chorobę. Jej podłożem jest silne uzależnienie od środków odurzających, które zawarte są w narkotykach. Narkomania prowadzi do wyniszczenia organizmu, jego zatrucia i może skończyć się śmiercią. Osoba chora wymaga profesjonalnej pomocy.

Przebieg leczenia uzależnień narkotykowych

stacjonarne leczenie uzależnień od narkotykówWiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo można się uzależnić od substancji psychoaktywnych. Jednym z symptomów uzależnienia jest silny przymus sięgania po kolejne dawki, które są coraz większe od poprzednich. Narkoman bardzo szybko traci kontrolę nad przyjmowaną substancją i nie jest w stanie przerwać, choćby bardzo chciał. Znakiem ostrzegawczym dla najbliższych z pewnością będzie zmiana sposobu bycia osoby uzależnionej. Będzie ona dużo bardziej rozdrażniona, nerwowa, przestanie się interesować tym, co kiedyś dawało radość. Zacznie się zaniedbywanie obowiązków szkolnych lub zawodowych, a relacje z dawnymi znajomymi ustaną. Narkomanii towarzyszą również inne symptomy, jak chociażby chęć zdobycia danej substancji za wszelką cenę, sięganie po coraz większe dawki i objawy abstynencyjne występujące po odstawieniu narkotyku. Eksperci wyróżniają cztery fazy uzależnienia narkotykowego. Zaczyna się od eksperymentowania, przyjmowania okazjonalnego, nawyku, na uzależnieniu kończąc. W ostatniej fazie występują fizyczne i psychiczne objawy zespołu abstynencyjnego, które nie pozwalają samodzielnie pokonać nałogu. Stacjonarne leczenie uzależnień od narkotyków jest konieczne i przynosi dobre rezultaty. Każdy pacjent najpierw przechodzi detoks, w czasie którego organizm zostaje oczyszczony ze szkodliwych substancji i wzmocniony kompleksem witamin.

Bez wątpienia najważniejszym krokiem pozwalającym podjąć skuteczne leczenie, jest przyznanie się do tego, że ma się problem z narkotykami. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym skuteczniejsza będzie terapia. Leczenie musi być dopasowane do konkretnego przypadku. Pod uwagę bierze się rodzaj zażywanych substancji, stopień zaawansowania uzależnienia i wyniszczenia organizmu przez toksyny. Terapia może być połączona z leczeniem farmakologicznym i w zależności od pacjenta, może trwać od kilkunastu tygodniu do dwóch lat.