Sztuczny potok w ogrodzie – jak to zrobić?

 

Planowanie przestrzeni ogrodowej jest bardzo skomplikowanym zajęciem, które nierzadko oddaje się specjalistom, czyli projektantom terenów zielonych. Są oni w stanie dokładnie wszystko zaplanować, a efekt ich pracy jest zaskakująco wysoki. Czasami jednak nie chce się ludziom wydawać na ten cel pieniędzy i w związku z tym działają na własną rękę i dobrze im to wychodzi. Ludzie są w stanie samodzielnie nawet zrobić sztuczne potoki w swoich ogrodach.

W jaki sposób wykonać sztuczny potok?

sztuczny potok w ogrodzie przydomowymSztuczny ciek wodny, który ma mieć miejsce w ogrodzie niewątpliwie jest ogromną atrakcją iw pływać może istotnie na wygląd ogrodu pod warunkiem, że zostanie on dokładnie i prawidłowo wykonany. Generalnie nie ma w tym nic trudnego. Potrzebna jest przede wszystkim przestrzeń ogrodowa, siły, czas oraz kilka niezbędnych elementów. Aby zrobić sztuczny potok w ogrodzie przydomowym, na samym początku warto jest dokładnie zaplanować jego przebieg. Bierzemy więc pod uwagę powierzchnię, tor tego cieku, a także deniwelacje. Deniwelacja to różnica wysokości, która musi być, ponieważ woda musi spływać. Jeśli ogród jest płaski, to należy zrobić koryto potoku tak, aby ono spływało. Można użyć do tego kamieni przez które będzie przemieszczać się woda. Konieczne jest jednak to kilka procent spadu pomiędzy wypływem wody, a pompą, która będzie z powrotem odprowadzać. Dobrze, aby potok nie był prowadzony po linii prostej, Atrakcyjne będą roztoki i meandry. Być może uda się nawet zrobić przy pomocy kamieni mały wodospad? Ważne jest także podłoże takiego potoku. Konieczne jest jego uszczelnienie i w tym celu wykorzystać można folię PSV lub gumolit. Można również wybetonować koryto wtapiając w beton kamienie, tylko trzeba pamiętać o tym, aby beton był pokryty specjalną warstwą ochronną. Kupujemy również specjalną pompę do takich celów wraz z wężem. Instrukcja obsługi będzie podana na urządzeniu. Pompa ta jest zasilana elektrycznie, więc strumień będzie można uruchomić wtedy, kiedy chcemy. Aby urozmaicić nasz ciek wodny w ogrodzie przydomowym, wokół układamy kamienie, które sprawią, iż obiekt ten będzie naturalny.

Na koniec warto wspomnieć bardzo ważnych elementach tuż przy sztucznym potoku przydomowym, jakimi są kwiaty. Najlepiej jest zainwestować w małe kwiatki, które będą doskonale czuć się w miejscach wilgotnych wśród skał. Ciekawą propozycją mogą okazać się również trawy ozdobne, które są bardzo popularne w tych czasach. Ciek w ogrodzie jest interesującym rozwiązaniem, w związku z tym można go zrobić albo samemu, albo przy pomocy firmy.