Wpływ nowych metod paletyzacji na gospodarowanie towarami

Wraz z wzrostem znaczenia magazynowania towarów i właściwego zarządzania nimi, wzrosła potrzeba znalezienia nowych sposobów na szybsze pakowanie towarów, co znacząco przyśpieszyłoby prace wykonywane na magazynie. Dlatego też coraz więcej prac związanych z magazynowaniem produktów dokonuje się z wykorzystaniem maszyn czy oprogramowania, które automatyzują cały proces.

Korzyści nowoczesnych metod zarządzania towarem

innowacyjne systemy paletyzacjiPodczas prowadzenia wszelkich prac związanych z magazynowaniem towarów najważniejsze jest, aby cały proces przebiegał w możliwie najbardziej automatyczny sposób, bez udziału pracowników. Stad tez wiele firmy, magazynów i hurtowni inwestuje w innowacyjne systemy paletyzacji, dzięki którym proces zarządzania gromadzonymi produktami jest dużo szybszy. Polega one w skrócie na wspólnej pracy wielu urządzeń różnego typu, które współdziałając, automatyzują proces ładowania towaru na palety oraz pakowania go i przygotowania go do wysyłki, dłuższego magazynowania i tak dalej. Sercem całego systemu jest specjalny robot wyposażony w chwytne ramię, dostosowane ściśle do towarów, jakie gromadzi dana firma. Jest to bardzo istotne, gdyż źle dobranie ramie chwytne robota może uszkodzić towar. Robot zajmuje się głównie przenoszeniem dostarczanego mu towaru na palety które są następnie zapakowywane przez inne maszyny. Paletyzacja ścisłe związana jest bowiem z jak najmniejszym udziałem człowieka w pracach magazynowych. Zazwyczaj cały proces zaczyna się od umieszczania na taśmach przenośnikowych towarów, które mają być zapakowane. Towar transportowany przez taśmy dociera do robota centralnego, który przenosi go na palety lub skrzynio-palety. Pod całkowitym zapełnieniu danej palety, jest on zapakowywany przez automatyczne owijarki do palet najczęściej przy pomocy stretchu lub innego materiału, w zależności od towaru który ma być zapakowany. Zapakowane palety przenoszone są na inna taśmę przenośnikową, gdzie transportowane są do samochodu dostawczego lub innego miejsca docelowego. Jak widać cały proces odbywa się w zupełnie automatyczny sposób, dzięki czemu paletyzacja jest znacznie szybsza niż zarządzenie towarem przez pracowników. Oczywiście, za właściwe działanie całego procesu paletyzacji odpowiada każde urządzenie z osobna, dlatego tez kluczowy jest ich dobór pod wymagania danej hurtowni czy magazynu.

Jak widać, stosowanie nowych technologii w gospodarce towarami może przynieść znaczące korzyści. Obecnie korzysta z tej metody coraz więcej firm, szczególnie tych które zajmują się obróbką ogromnej ilości towarów, takie jak międzynarodowe sklepy wysyłkowe, centra produkujące części do samochodów, część międzynarodowych sortowni przesyłek i wiele innych przedsiębiorstw.