Wykrywanie mostków cieplnych za pomocą kamer termowizyjnych

Odpowiednio wykonana izolacja termiczna budynku stanowi doskonałą barierę, w każdej części konstrukcji. Najbardziej newralgiczne miejsca, takie jak narożniki, nadproża, czy też łączenia niektórych elementów konstrukcyjnych tworzą często tak zwane mostki cieplne, czyli miejsca, gdzie ucieka najwięcej energii cieplnej z budynku, tworząc wręcz nawet prawdziwe dziury, pochłaniające ciepło. W takich miejscach często występuje zimno i wilgoć w budynku.

Kamera termowizyjna do analizy termicznej budynku

kamery termowizyjneGeneralnie, mostków cieplnych należy unikać i stosować technologie, które je niwelują. Jednak inwestor nigdy nie będzie pewien, w jaki sposób poradziła sobie z tym ekipa budowlana bez odpowiednich narzędzi do kontroli. Doskonałym narzędziem, które będzie analizowało i to w sposób wizualny efektywność izolacji budynku są kamery termowizyjne, stworzone specjalnie do tego. Typowa kamera termowizyjna przypomina pistolet z wyświetlaczem od strony trzymającego, na wyświetlaczu pojawia się obraz z kamery umieszczonej po drugiej stronie z naniesioną na niego siatką kolorów. Ta siatka wyświetla różne kolory, w zależności od tego jaka temperatura występuje w danym miejscu na obrazie zarejestrowanym przez kamerę. Jest to doskonała metoda na analizę w jaki sposób rozkładają się temperatury w naszym domu. Dzięki kamerze termowizyjne jesteśmy w stanie w bardzo szybki i przejrzysty sposób zlokalizować miejsca, gdzie trzeba poprawić ich parametry cieplne. Są to punkty, gdzie temperatura znacznie odbiega od temperatury w pobliżu takich miejsc. Na wyświetlaczu występują w charakterze odmiennych kolorystycznie plam. To w jaki sposób pozbędziemy się mostków cieplnych zależy już tylko i wyłącznie od technologii, którą zastosujemy, ale w większości przypadku pomaga wykonanie dodatkowej izolacji w tym miejscu. Po wykonaniu robót, najlepiej ta samą kamerą zobaczyć, czy przyniosły one oczekiwane efekty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze zadanie wykonaliśmy w należyty sposób.

Mostki cieplne są groźne, gdyż chłód, i różnica temperatur sprawia, że w tych miejscach skrapla się woda, a to tworzy odpowiednie miejsce dla bakterii i grzybów, które się tam na pewno zalęgną. Mostki cieplne to także duża strata energii cieplnej, a co za tym idzie, także większe koszty ogrzewania budynku. Lepiej zainwestować w analizę cieplną budynku za pomocą kamery termowizyjnej, gdyż jest to dla nas po prostu opłacalne i zwróci się najprawdopodobniej w ciągu jednego sezonu grzewczego. Zróbmy więc taką analizę najwcześniej jak tylko się da.