Zastosowanie tabliczek znamionowych

W zakładzie produkcyjnym najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i osób z zewnątrz. Zwłaszcza te drugie ze względu na swoje nieobeznanie z zasadami panującymi na hali produkcyjnej łatwo mogą poczuć się zagubione. W skrajnych przypadkach mogą przez niewiedzę spowodować wypadek, który skutkować będzie koniecznością zatrzymania działania linii produkcyjnej. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest umieszczenie czytelnych i poprawnych oznaczeń w miejscach widocznych. Zastosować w tym celu należy specjalne tabliczki.

Rodzaje tabliczek opisowych

tabliczki znamionoweW przypadku pomieszczeń biurowych wystarczą tabliczki znamionowe z tworzyw sztucznych. Natomiast tam, gdzie narażone są na uszkodzenia mechaniczne, warto zastosować te z metalu. Na tabliczce powinny znajdować się najistotniejsze informacje. Numer pomieszczenia i opis funkcji jego rezydenta dla biur i budynków, dla hal produkcyjnych informacje nieco bardziej skomplikowane, jak ogólne zasady bezpieczeństwa podczas pracy i użytkowania urządzeń. Nazwa i funkcja poszczególnych elementów linii produkcyjnej powinna być czytelna. Na maszynach natomiast, tabliczki powinny zawierać informacje niezbędne do ich identyfikacji. Warto więc, aby była na nich nazwa producenta, model urządzenia, a także rok produkcji czy długość oraz waga całości. Podobna zasada dotyczy gospodarskich maszyn rolnych. Niezbędne są oznaczenia z numerami seryjnymi silników i kluczowych części tak, by w razie awarii łatwo było znaleźć części zapasowe. Mniej wytrzymałe materiały, z których wykonuje się oznaczenia, znajdą swoje zastosowania na elementach chronionych, na przykład warstwą szkła. Przykładem tabliczki, która nie jest bezpośrednio narażona na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, są winietki samochodowe. W ich przypadku stosuje się jedynie warstwę, która uodparnia je na działanie promieni słonecznych. Takie elastyczne oznaczenia różnią się przeważnie od zwykłych naklejek tym, że wykonane zostały na folii grawerskiej, której trwałość jest o wiele wyższa i można poddawać ją działaniu lasera grawerskiego.

Bezpieczne użytkowanie przestrzeni, maszyn i pojazdów, wymaga ich odpowiedniego oznaczenia. Mogą w tym celu zostać wykorzystane tabliczki znamionowe. W zależności od ich narażenia na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne wybrać można konkretne materiały, z których zostaną one wykonane. Mogą to być metal, tworzywo lub nawet specjalna folia. Rozmieszczenie ich w widocznych miejscach zapewni bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć wypadków.