Znane kolekcje porcelany

Wyrób ceramiczny jakim jest porcelana, często określany jako białe złoto, stosowany jest w produkcji artykułów codziennego użytku, wyrobów technicznych i do celów artystycznych. Muzea sztuki i rzemiosła, to miejsca gdzie podziwiać można liczne kolekcje wyrobów z porcelany. Przykładem może być Muzeum Sztuki Miśnieńskiej Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH, oferujące jedną z największych na świecie kolekcji porcelany miśnieńskiej.

Muzea i kolekcje porcelany

elegancka porcelana chodzieżZwiedzający może doświadczyć rozwoju porcelany miśnieńskiej na najważniejszych etapach produkcji z pierwszej ręki. Muzeum manufaktury jest czynne przez 360 dni w roku. Kolekcja Porcelany Drezdeńskiej w Zwinger w Dreźnie, jedno z muzeów drezdeńskich Kolekcji Sztuki Państwowej, jest jedną z najważniejszych i najbardziej obszernych kolekcji ceramiki na świecie. W jej skład wchodzi około 20.000 eksponatów chińskiej, japońskiej i saksońskiej sztuki porcelany. Szczególne znaczenie mają wyroby z wczesnej porcelany miśnieńskiej i produkty z Azji Wschodniej z XVII i początku XVIII wieku. Od 2011 roku około 2000 eksponatów z kolekcji porcelany, również elegancka porcelana chodzież, zostało zaprezentowanych w rozbudowanych i odnowionych pomieszczeniach muzeum w Zwinger. Projekty nowego wnętrza zostały stworzone przez nowojorskiego architekta Petera Marino w połączeniu klasycznego i nowoczesnego stylu. Największym muzeum porcelany w Europie jest Porzellanikon w Selb w Górnej Frankonii i w Hohenberg a.d. Eger. Porzellanikon jest niezależny i oferuje pełny przegląd całej porcelany niemieckiego pochodzenia. Porzellanikon Hohenberg – Niemieckie Muzeum Porcelany i Porzellanikon Selb – Europejskie Muzeum Przemysłu Porcelanowego, Europejskie Muzeum Ceramiki Technicznej i Muzeum Rosenthala znajdują się na łącznej powierzchni wystawienniczej 11.000 m². W 2010 roku, roku jubileuszu porcelany, Porzellanikon zaprezentował „Królewski sen i masową produkcję – 300 lat porcelany europejskiej”, największą wystawę porcelany, jaka kiedykolwiek odbyła się na Starym Kontynencie, przedstawiającą przegląd 300 lat historii porcelany europejskiej.

Kolejnym przykładem kolekcji wyrobów z porcelany jest Kolekcja Porcelany Wielkiego Księcia Hesji w Darmstadt. Dokumentuje ona historię porcelany dworskiej i sztuki fajansu z ponad 4.000 przedmiotów – zbiory manufaktur Kelsterbach i Frankenthalu są opublikowane w katalogu online. W Muzeum Zamkowym Zamku Wolfshagen w Groß Pankow (Prignitz) mieści się Kolekcja Bernharda von Barsewischa, największa kolekcja porcelany środkowoeuropejskiego malarstwa niebieskiego.