Koszt tynkowania maszynowego w nowym domu

Jednym z ostatnich etapów budowy nowego domu jest jego wykończenie i urządzenie. W zasadzie to może być ostatni etap przed zamieszkaniem, jeśli by nie liczyć elewacji zewnętrznej i architektury dookoła domu. Zanim będzie można przejść do wykończenia domu trzeba otynkować ściany od wewnątrz. Dzisiaj firmy remontowe tynkują już tylko maszynowo, więc można być pewnym, że takie prace trwają relatywnie krótko. Warto jednak wiedzieć z jakim kosztem trzeba się liczyć jeśli chodzi o otynkowanie domu od wewnątrz.

Całkowity koszt zależy od tynkowanej powierzchni

maszynowe tynki wewnętrzne łódźJak z każdymi pracami budowlanymi czy remontowymi tak i z tynkowaniem jest tak, że koszty tego rodzaju prac liczone są w zależności od powierzchni. Tą wyraża się oczywiście w metrach kwadratowych. Przy czym warto wiedzieć, że profesjonalne firmy tynkarskie raczej unikają zleceń, w których do otynkowania jest powierzchnia mniejsza niż trzysta metrów kwadratowych. Możemy jednak przyjąć – na potrzeby naszych wyliczeń, że przeciętny dom piętrowy o powierzchni użytkowej około stu metrów kwadratowych ma około czterystu metrów kwadratowych ścian wewnętrznych. Zamawiając maszynowe tynki wewnętrzne Łódź musimy się zastanowić nad rodzajem tynku. Trochę tańszy jest tynk gipsowy – koszt jego położenia z materiałem wynosi około czterdziestu złotych za metr kwadratowy. Trochę droższy – co wcale nie oznacza, że lepszy – jest tynk cementowo wapienny. Kosztuje on około dwa złote więcej za metr kwadratowy. I jakby nie licząc, dla domu o wspomnianej powyżej powierzchni, całkowity koszt tynkowania maszynowego wyniesie około szesnastu tysięcy złotych. Będzie to oczywiście całkowity koszt robocizny i materiału. To naprawdę nie jest dużo, bo wybierając tynkowanie maszynowe oszczędzamy mnóstwo czasu i pieniędzy. Gdybyśmy mieli wziąć fachowca, który ręcznie kładł by na ścianach gładź gipsową to zapłacilibyśmy o wiele więcej a czas realizacji zlecenia byłby kilkukrotnie dłuższy. Dlatego właśnie dzisiaj firmy oferujące tynkowanie maszynowe mają kalendarze w pełni wypełnione zleceniami.

Oczywistym jest, że im większy dom tym większe koszty jego otynkowania. Przyjmuje się, że na jeden metr powierzchni użytkowej w domu piętrowym przypadają cztery metry powierzchni ścian do otynkowania. Na chwilę obecną koszty tynków maszynowych trzymają stały poziom w okolicach czterdziestu złotych za metr kwadratowy. Trzeba jednak mieć świadomość, że ceny usług budowlanych rosną z dnia na dzień, więc warto się z tynkowaniem pośpieszyć. Bo otynkowanie ścian wewnątrz jest koniecznością.